Kutak edukacijskog rehabilitatora

Dragi roditelji!

Ove stranice namijenjene su onim roditeljima koji su kod svoje djece uočili neke probleme vezane uz školovanje,  učenje,  svladavanje školskoga gradiva…  Želja mi je da zajedno pratimo razvoj vašeg djeteta i pravovremeno reagiramo na  probleme koje ste uočili!

Obično je roditelj taj koji prvi  primijeti da «nešto nije u redu«. Najprije se može  posavjetovati  s nekim od stručnih suradnika u školi  (pedagog, psiholog,  defektolog), a izvan škole sa školskom liječnicom  dr. Nedom Ferenčić Vrban u ambulanti u Gajnicama, Ghandijeva 5, tel.  01/ 3452-132.

Nadam se da ćete ovdje naći odgovore na neke vaše sumnje, a možete i osobno kontaktirati mag.rehab.educ. Blaženku Stanković,  stručnu  suradnicu edukacijsku rehabilitatoricu( stari naziv: defektolog )  u ovoj školi!.

EDUKACIJSKI REHABILITATOR - STRUČNI SURADNIK

Edukacijski rehabilitator - stručni suradnik je zaposlen u Osnovnoj školi bana Josipa Jelačića od školske godine 2007/2008. zbog značajnog porasta broja djece s različitim teškoćama u razvoju. Najveća je zastupljenost djece s oštećenjima jezično-govorne-glasovne komunikacije i djece sa specifičnim teškoćama  učenja. Temeljem rezultata znanstvenih istraživanja utvrđeno je  da djeca s odstupanjima od urednog razvoja nisu sretna.

U želji da Vaše dijete u školi bude sretno i uspješno, svima nam je važno utvrditi postoje li bilo kakve specifične teškoće, koje zajedničkim naporima i suradnjom možemo promijeniti.

Obratite pažnju ima li Vaše dijete specifične teškoće učenja.

Specifične teškoće učenja očituju se kod djece kojoj je utvrđena barem jedna od navedenih teškoća:

• Intelektualne teškoće
  • Dyslexia =čitanje
  • Dysgraphia =pisanje
  • Dyslalia = govor
  • Dyscalculia =matematičko logičko mišljenje
  • kratkoročno pamćenje
  • ne/organiziranost
  • koordinacija oko-ruka
  • prostorna orijentacija (L-D)
  • Dyspraxia motorički poremećaji oblačenje, držanje olovke, loptanje, orijentacija u prostoru...

U navedenim okolnostima, funkcija edukacijskog rehabilitatora je osiguravanje specifične odgojno-obrazovne podrške učenicima s teškoćama u razvoju i učenju. Predlaže sadržaj i metode rada za individualne odgojno-obrazovne programe sukladno dijagnosticiranom stupnju i vrsti razvojnih teškoća/specifičnostima funkcioniranja.

Brine o osposobljavanju i stručnom usavršavanju učitelja u području integracije i inkluzije djece s teškoćama u razvoju. Surađuje s roditeljima u smislu savjetovanja, poboljšavanja njihovih kompetencija za primjerene postupke prema djetetu u obiteljskom okruženju.

Aktivno sudjeluje u unaprjeđenju rada škole i potiče  uvođenje i primjenu novih metoda i oblika nastavnoga i školskog rada.

U neposrednom radu s učenicima, edukacijski rehabilitator organizira individualni rad, rad u paru i grupni rad te opservira funkcioniranje učenika s razvojnim teškoćama tijekom nastave, s ciljem identifikacije uzroka i pronalaženja optimalnih individualnih modela minimizacije specifičnih teškoća učenja i ponašanja.  U tu svrhu intenzivno radi s učenicima na poticanju osobnog rasta i razvoja te socijalnih kompetencija, a s učenicima viših razreda dodatno provodi Program pomoći u učenju.

Blaženka  Stanković, mag.rehab.educ.

stručni suradnik Osnovne škole bana Josipa Jelačića