Produženi boravak

Produženi boravak je oblik odgojno-obrazovnog rada organiziran za učenike prvog i drugog razreda naše škole. Odvija se neposredno nakon nastave u trajanju od pet sunčanih sati, od 12 do 17 sati.
Cilj rada učitelja u produženom boravku je osposobiti učenike za samostalno učenje, za suživot u zajednici uvažavajući prava na različitosti, utjecati na oblikovanje kulturnih, zdravstveno-higijenskih, ekoloških i radnih navika, te na ponašanje u suglasju s moralnim vrednotama, poticati razvoj kreativnosti uvažavajući učenikove sposobnosti i interese, usmjeravati učenikov razvoj pozitivnog odnosa prema sebi, prema drugima i prema radu, utvrđivati i povezivati nastavne sadržaje u slobodnoj igri i osmišljenim kreativnim aktivnostima, isticati radost učenja i motiviranost za učenje.

Rad u produženom boravku nadovezuje se na rad učitelja koji radi u nastavi. Učitelj u produženom boravku ponavlja i uvježbava obrađene nastavne sadržaje, s učenicima piše domaću zadaću, te osmišljava kreativno provođenje preostalog  vremena kroz učenje i igru.

Nastavne metode su prilagođene radu u boravku, te uvažavaju potrebu učenika za slobodnim vremenom, organiziranim vremenom kao i samostalnim učenjem uz nadzor i pomoć po potrebi.

Pri osmišljavanju kreativnog provođenja vremena, učitelj vodi brigu o željama i sklonostima učenika, te prema tome uvodi niz različitih aktivnostima kojima će se to i ostvariti: istraživački rad, likovno i literarno izražavanje, dramatizacija, praktični rad, modeliranje, ples i pjevanje, elemente domaćinstva i sl.

Cjelokupan rad se proteže kroz sljedeća područja razvoja učeničkih kompetencija:

jezično-komunikacijsko

matematičko-logičko, znanstveno-tehnološko

kulturno-umjetničko

socijalizaciju, odnos prema sebi, zdravlju, okolini i radnim obvezama

igre, sport i rekreaciju.

U produženom boravku izmjenjuju se učenje, vrijeme za odmor, vježbanje i ponavljanje i organizirano vrijeme.  Produženi boravak je vremenski  ustrojen na sljedeći način:

12:00 – 12:30 – ručak

12:30 – 13:00 – slobodno vrijeme

13:00 – 13:45 – organizirano vrijeme

13:45 – 14:00 – užina

14:00 – 16:00 – učenje

16:00 – 17:00 – dežurstvo. (napomena: ovisno o rasporedu sati, može doći do promjena - individualno o razredu)

Radi potrebe, organizirano je jutarnje dežurstvo od 7 do 8 sati.

Učenicima koji pohađaju boravak osigurana su tri obroka: doručak, ručak i užinu.

Izuzetno je važna redovita komunikacija roditelja i učitelja u boravku radi dobrobiti svakog učenika. Putem individualnih razgovora s učiteljem iz boravka, roditelji mogu saznati važne pokazatelje razvoja djeteta, kakvo je bilo u školi, kako usvaja nastavne sadržaje prilikom uvježbavanja, koliko je spremno pomoći drugome i kako prihvaća pomoć, kako radi u grupi, kako se ponaša, koliko sudjeluje u održavanju urednosti učionice i sl.

Dužnost je svakog roditelja na vrijeme doći po svoje dijete, najkasnije do 17 sati do  kada traje dežurstvo u produženom boravku. Odlazak djeteta iz boravka prije 15:30 nije moguć, osim iz opravdanih razloga, o čemu roditelji pravodobno obavještavaju učitelja u boravku. U obavijesti se  iz sigurnosnih razloga treba navesti s kim će učenik napustiti prostor škole.

Izmjenama različitih aktivnosti, razgovorom, igrama, šetnjama, istraživanjem i praktičnim radom želimo stvoriti zadovoljno i sretno dijete koje će voljeti školu.

PRAVILA PRODUŽENOG BORAVKA

PRAVILA PRODUŽENOG BORAVKA:

• Produženi boravak se odvija nakon redovne nastave u vremenskom razdoblju od 12:00 – 17:00.
  • Jutarnje dežurstvo je organizirano od 7:00- 8:00h
  • Zbog pisanja zadaće i učenja, molimo roditelje da po djecu ne dolaze prije 15.30 ili da dođu prije početka pisanja zadaće, u 14:00 (u dogovoru s učiteljicom) jer je svaki prekid velika smetnja u radu.
  • Roditelji su dužni doći po svoje dijete najkasnije do 17:00.
  • Molimo roditelje da se pridržavaju pravila dolaska po djecu. U iznimnim situacijama (pregled i sl.) moguće je, u dogovoru s učiteljicom doći ranije po dijete.
  • Ukoliko učenik za vrijeme produženog boravka ne stigne završiti zadaću, zbog umora ili drugih faktora, istu je potrebno dovršiti kod kuće.
  • Kako bi učenici stekli naviku učenja i pisanja zadaće kod kuće, te kako bi roditelji dobili uvid u stupanj djetetove samostalnosti u radu, petkom se zadaća ne piše u školi. Petak je u radu produženog boravka rezerviran za poučne, kreativne i druge radionice.
  • Molimo roditelje da se ne zadržavaju u prostoru u kojem borave učenici škole i da ne ulaze u učionice bez poziva učiteljice.
  • Prilikom dovođenja djeteta u školu, molimo roditelje da se s djecom pozdrave ispred škole i da ne ulaze u školske hodnike. Ukoliko dijete ima puno stvari za nositi (ponedjeljkom), dijete će se vratiti ako ne može nositi sve odjednom. Na taj način razvijamo odgovornost i samostalnost kod djeteta.
  • Prilikom dolaska po dijete, potrebno je javiti se na portu, reći djetetovo IME-PREZIME-RAZRED i pričekati dijete ispred škole.
  • Molimo roditelje da vode računa o higijeni svog djeteta i osiguraju rezervnu odjeću koja ostaje u produženom boravku.
  • U slučaju da se u produženom boravku nešto dogodi, npr. pad, udarac i sl., učiteljica će obavijestiti roditelje telefonski ili pri dolasku po dijete (ako nije nešto hitno).

9. Jelovnik - 18. - 22.3.2024..docx

> Nastava  > Produženi boravak