Zadaci - energija
ENERGIJA zadaci.pptx

NOVO u dodatnoj fizika!

13. veljače 2014.  sedmi razredi su posjetili  PMF odsjek geofizika. Primila nas je pročelnica gđa Snježana Markušić. Proveli su nas kroz Memorijalne prostorije Andrije Mohorovičića. Zlatko Matica nam je pokazao meteorološku kućicu i mjerne instrumente. Objasnio nam je što je to meteorologija. Iva Dasović pojasnila nam je što je seizmologija i kako nastaju potresi. Pogledali smo eksperimente „ kako se kuha bura“, „kako nastaje prašinski vrag“ i „zašto nije dobro u potresno ugroženom području graditi kuće na pjeskovitom vodom zasićenom tlu“. O našem posjetu pisali su na stranicama PMF-a. vidljivo u nastavku.

U četvrtak 13. veljače 2014. u prijepodnevnim satima Geofizički odsjek posjetili su sedmaši iz OŠ Bana Josipa Jelačića iz zagrebačkog Podsuseda. Nastavnice Vesna Mešić i Nina Barković dopratile su 24 učenika. Zlatko Matica sedmašima je pokazao meteorološku kućicu i ostale meterološke mjerne uređaje, te im objasnio što je to meteorologija, dok je Iva Dasović pojasnila što su to potresi i seizmologija te ih provela kroz Memorijalne prostorije Andrije Mohorovičića. Na kraju sedmaši su imali priliku vidjeti kako se kuha bura, kako nastaje prašinski vrag i zašto nije dobro u potresno ugroženom području graditi zgrade na pjeskovitom vodom zasićenom tlu (likvefakcija).

TERENSKA SMILJAN ZADAR.pptx

Dodatak - ELEKTRICITET
Ponavljanje - svjetlost

PONAVLJANJE.ppt

Vladimir Paar

Učenici osmog razreda su 17. veljače smo imali zanimljivo predavanje akademika Vladimira Parra na temu o životu Nikole Tesle.  Također osim o životu Tesle, genijalca 20. stoljeća rođenog na ovim prostorima, i svima nepravdama koje je doživio od krađe patenata i ne dobivanje prestižne Nobelove nagrade,  pričao nam je o ''Božjoj čestici'', Higgsovom bozonom, teoriji koja bi objasnila masu čestica, pokušava se dokazati u CERN-u tj, stvoriti jer se vjeruje da je postojala samo jednu sekundu nakon velikoga praska , jedinom projekt na kojem zajednički  rade Kina, EU, Indija, Japan, Koreja, Rusija, SAD pokrenutom prije 6 godina – ITER-u tj. fuzijska elektrana koja bi rješila problem sa energijom za sljedećih milijun godina (plus je što je ekološki prihvatljiva) i po Paarovoj teoriji da nam dolazi ledeno doba, a ne globalno zatopljenje, spasilo bi milijune života od hladnoće.

Vladimir Paar (Zagreb, 1942.) je redoviti profesor fizike na Prirodnoslovnom – matemtičkom fakultetu. Objavio je 493 znanstvena i stručna rada, autor je i urednik 21 knjige te niza udžbenika i gimnazijskog programa fizike. Usavršavao se i boravio u inozemstvu kao gostujući profesor i znanstvenik na nekoliko desetaka uglednih sveučilišta i instituta u Njemačkoj, SAD-u, Danskoj, Nizozemskoj i Francuskoj.

Zadnjih je godina u javnosti često kritički istupao prema raširenom vjerovanju i znanstvenim istraživanjima koja upozoravaju na opasnost od globalnog zatopljenja. U javnim istupima se često osvrtao i na moguće prijetnje novog ledenog doba. U brojnim intervjuima, teološkim raspravama i komentarima iznosi i svoje sumnje u teoriju evolucije.

-Maja Habuš

Nikola Tesla

5. prosinca 212. učenici osmih razreda posjetili su muzej Nikole Tesle u Smiljanu. Od 1. ožujka do 4. travnja 2013. učenici osmih razreda izradili su plakate na temu "Život i rad Nikole Tesle" te postavili izložbu plakata u mjesnoj knjižnici "Vladimir Nazor". 13. ožujka 2013. učenici osmih razreda prisustvovali su u knjižnici "Vladimir Nazor" u Podsusedu predavanju akademika Vladimira Paara na temu "Nepoznato o Nikoli Tesli" i time smo završili projekt "Sedamdeset godina od smrti Nikole Tesle".

Pogledajte galeriju slika!

Svjetlost 8. razred

svjetlost KVIZ.ppt

Valovi 8. razred
Elektricitet 8. razred
Unutarnja energija 7. razred

kviz unutarnja energija.ppt

Tijela i tvari 7. razred

kviz Tijela i tvari.ppt

Energija 7. razred

ENERGIJA ponavljanje.ppt

7. razred

Ovdje možete naći materijale vezane za Međudjelovanje sila.

8. razred

Ovdje možete naći materijale za Gibanja.

Vanjsko vrednovanje
PONAVLJANJE VII. I VIII. RAZRED.ppt

Raspored prehrane za mjesec listopad!

Jelovnik -4-10.docx

Ovaj tjedan: 2010