Autor: Ivan Gotić, 5. 5. 2017.

Nakon vrlo uspješnog šahovskog festivala koji je u svibnju 2016. godine održan u školi OŠ Dragutina Domjanića iz Gajnica, dogovorena je suradnja u svim područjima s Privatnom OŠ Nova iz Zadra i njihovom voditeljicom šaha prof. Sandom Žuvela.

U sklopu terenske nastave mladih Zadrana u srijedu 12.04. na Jarunu je održan mini šahovski turnir u sklopu projekta „Igramo šah i putujemo“ koji provodi Privatna OŠ „Nova“ iz Zadra, a na turniru je nastupilo 20 učenica i učenika iz 3 osnovne škole:

2. OŠ bana Josipa Jelačića, Podsused  i
  3. OŠ Dragutina Domjanića, Gajnice (koja je nastupila s jednom mlađom i jednom starijom postavom).

Turnir se prvotno trebao odigrati na Medvedgradu, ali se od navedene lokacije odustalo zbog pojave mišje groznice zbog čega se turnir odigrao pored Jarunskog jezera. Na turniru su mogli nastupiti učenici/ce od 1. do 6. razreda pa je zanimljivo spomenuti da je „starija“ postava OŠ Dragutina Domjanića iz Gajnica bila sastavljena od učenika 3. razreda, a „mlađa“ postava OŠ Dragutina Domjanića je bila sastavljena od učenika/ca 1. i 2. razreda. Naša škola je nastupila u mješovitom muško/ženskom sastavu te sastavljena od učenika/ca od 1. do 5. razreda.

Turnir je odigran pa Bergerovom sustavu (svatko sa svakim), a za svaku školu je nastupilo po 5-ero učenika/ca.  Vrlo je važno napomenuti da se igralo u prirodi pod vedrim nebom, ploče su bile složene na dekicama i podmetačima na travi uz Jarunsko jezero, a poslužilo nas je i vrlo sunčano i toplo vrijeme pa je bilo vrlo ugodno igrati šah i družiti se.

Turnir je svečano otvorio velemajstor Alojzije Janković, tajnik Hrvatskog šahovskog saveza koji je svojim dolaskom i prisustvom dao potporu ovom projektu. Suci su bili voditelji ekipa: Sanda Žuvela, Robert Stojković i Robert Kupek, a medalje je podijelila prof. Nataša Džambo, prof. njemačkog jezika u zasluženoj mirovini.

U nastavku su sastavi ekipa svih škola kao i ukupni poredak ekipa na turniru:

1. Privatna OŠ Nova, Zadar – Adrian Vidanovski, Bernard Zrilić, Luka Tadić, Donat Kubaska i Timor Hadžić,
  2. OŠ bana Josipa Jelačića, Podsused  - Lea Stojković, Viktor Baričević, Dominik  Ćorluka, Hrvoje Đurkan i Lara Marija Žagar,
  3. OŠ Dragutina Domjanića st. – Luka Duplančić, Leon Đurić, Zvonimir Urukalović, Rudolf Koncilja i Saša Harmina,
  4. OŠ Dragutina Domjanića ml. – Jan Mlinac, Kanai Džambo, Maša Huić, Katarina Resman i Alan Benak.

1. mjesto – OŠ Dragutina Domjanića (starija postava)

Najuspješniji pojedinci turnira su bili na prvoj ploči Lea Stojković iz OŠ bana Josipa Jelačića te Leon Đurić iz OŠ Dragutina Domjanića koji su pobijedili sve svoje protivnike.

Svi učenici dobili su prigodne poklone koje je poklonila Školska knjiga, kao i pohvalnice, te zlatne, srebrne i brončane medalje za koje se pobrinula Privatna OŠ Nova iz Zadra.

Također su i sve škole koje su nastupile na turniru dobile prigodne zahvalnice:

Više fotografija s prelijepog šahovskog druženja u prirodi pogledajte u priloženoj fotogaleriji.