Autor: Ivan Gotić, 19. 1. 2017.

Danas je stupio na snagu Pravilnik o izmjeni pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera  u kojem se posebno izdvajaju dijelovi vezani uz OPRAVDAVANJE  IZOSTANAKA

Neke od najvažnijih promjena su :

Neopravdanim izostankom smatra se izostanak za koji razredniku nije dostavljena liječnička ispričnica ili ispričnica nadležne institucije, koju je potpisao i roditelj.

Roditelj može unaprijed zatražiti / opravdati djetetov izostanak  i to:

- u hitnim slučajevima usmeno od učitelja/nastavnika za izostanak s njegova sata;

- Učiteljskog  vijeća za izostanak do 15 radnih dana

Ako mu se odobri zatraženi izostanak, tada ne mora po povratku nositi ispričnicu.

Roditelj može, više puta godišnje, opravdati izostanak svoga djeteta u trajanju do tri radna dana, a za koje nije pravodobno podnesen zahtjev za odobrenjem sukladno stavku 2. ovoga članka.

Opravdanost izostanka s nastave zbog zdravstvenih razloga u trajanju duljem od tri radna dana uzastopno dokazuje se liječničkom potvrdom.

Izostanak učenika s nastave može se opravdati i odgovarajućom potvrdom nadležne institucije, ustanove ili druge nadležne fizičke ili pravne osobe (Ministarstvo unutarnjih poslova, sud, nadležni centar za socijalnu skrb, ustanova u koju je učenik uključen zbog pružanja pomoći ili dijagnostike, škola s umjetničkim programima, škola stranih jezika, učenički dom, sportski klub, kulturno-umjetničko društvo, kazalište u koje je učenik uključen, specijalistička ordinacija u kojoj je obavljen pregled ili dijagnostička pretraga i drugo), uključujući i e-potvrdu o narudžbi za pregled u zdravstvenoj ustanovi.

Načini opravdavanja izostanaka učenika i primjereni rok javljanja o razlogu izostanka uređuju se statutom škole.

U našem Statutu piše da je roditelj dužan obavijestiti školu drugi dan od djetetova izostanka, te opravdati izostanak ( osobno ili pisano ) ispričnicom roditelja ili liječnika najkasnije drugi dan od dolaska u školu.