Autor: Ivan Gotić, 5. 10. 2016.

Povodom Međunarodnog dana učitelja Forum za slobodu odgoja je 4. listopada 2016. godine dodijelio je Priznanje „Stjepan Cipek“ za 2016. godinu učiteljima/icama i školama koje su se istaknule u primjeni suvremenih oblika i strategija rada kao i u demokratizaciji i unapređenju ukupnog života odgojno-obrazovnih ustanova te aktivno sudjelovali u mnogim projektima i programima u suradnji s Forumom.

Ovo Priznanje je iskaz zahvalnosti i poštovanja prema svima onima koji su doprinijeli ostvarenju vizije Foruma za slobodu odgoja.

Među dobitnicima su naša učiteljica razredne nastave Darinka Frketić-Mandarić i naša škola. Detalji i fotografije u ostatku obavijesti.

Darinka Frketić Mandarić, učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi Ban Josip Jelačić, Podsused. Darinka je sudjelovala na našim seminarima Čitanje i pisanje za kritičko mišljenje, Uvodu u projektno planiranje te je certificirana školska medijatorica. Sudjelovala je i unašim projektima „Pokreni promjenu”, a kroz naš volonterski program osnovala je i volonterski program u svojoj školi o kojem je izlagala na našim konferencijama, a njen projekt smo uvrstili i u publikaciju „Knjiga dobrih ideja”. Sa svojim učenicima svake godine sudjeluje i na našem natječaju „Oboji svijet”. Darinka je primjer učiteljice koja primjenjuje suvremene metode u radu s djecom, a njena škola primjer izvrsne suradnje odgojno – obrazovne ustanove i organizacije civilnog društva.
Osnovna škola ban Josip Jelačić, Zagreb. Škola s Forumom surađuje dugi niz godina, a prepoznatljiva je po svojoj viziji koja odgoj i obrazovanje odgovornog i aktivnog građanina koji je spreman sudjelovati u svijetu znanja i stvaranju  humanijeg društva vidi kao svoj prioritet. Gotovo 40% djelatnika škole završilo je naše seminare stručnog usavršavanja kao što su Medijacija, Čitanje i pisanje za kritičko mišljenje, Uvod u projektno planiranje a škola je aktivno sudjelovala i u našim projektima Pokreni promjenu i Školski volonteri. Škola je vrlo aktivna i u projektima integracije romske djece u nastavni proces, a ravnateljica škole prepoznala je i važnost suradnje s organizacijama civilnog društva i različitim ustanovama te na taj način školu otvorila provjerenim i kvalitetnim suradnjama u lokalnoj zajednici i šire s ciljem stvaranja budućih odgovornih građana koji će sudjelovati u stvaranju humanijeg društva.