Vrlo uspješan nastup naše škole na ovogodišnjem Prvenstvu osnovnih škola grada Zagreba u šahu

Autor: Ivan Gotić, 24. 2. 2016.

Nakon mnogo godina izbivanja sa školskih natjecanja, Osnovna škola bana Josipa Jelačića je ove školske godine ponovno okupila šahovsku momčad i vrlo uspješno nastupila na Prvenstvu osnovnih škola Grada Zagreba u šahu.

Nažalost, na natjecanje u ženskoj konkurenciji se nismo prijavili s obzirom da u trenutku prijave nismo imali dovoljan broj spremnih djevojaka koje bi nastupile za školu, ali se nadamo da ćemo već iduće godine imati i mušku i žensku ekipu koje će nastupiti na Prvenstvu škola.

Na ovogodišnjem Prvenstvu osnovnih škola Grada Zagreba u šahu su vrlo uspješno nastupili sljedeći učenici/ce naše škole:

ploča: Ferdinando Bužalja, 7c, (kapetan) – ostvaren rezultat: 6 bodova iz 9 odigranih partija

Pričuva: Nikola Milat Međimorec, 4a

Predstavnike naše škole su vodili profesor Šime Zubčić i voditelj škole šaha Robert Stojković.

Nastup naše momčadi na navedenom Prvenstvu je rezultat činjenice da u sklopu naše škole od početka prosinca 2015. godine imamo novu izvannastavnu aktivnost – školu šaha koju trenutno pohađa 20-ak učenika i učenica svih dobnih skupina.

na prvoj razini se igraju kvalifikacije u 9 kola (igralo se 3 subote po 3 kola)
na drugoj razini igraju prve 4 najbolje plasirane momčadi nakon odigranih kvalifikacija

Kvalifikacije su odigrane 30.01.2016., 06.02.2016. i 13.02.2016., a u muškoj konkurenciji su nastupile ukupno 42 osnovne škole s područja Grada Zagreba. S obzirom na vrlo kratak rok koji smo imali za upoznavanje i pripremanje, naša očekivanja su bila vrlo skromna i nadali smo se da ćemo nakon kvalifikacija zauzeti neko mjesto u sredini tablice. Međutim, izvanrednim zalaganjem i vrlo ozbiljnim pristupom svih naših predstavnika/ca, naša škola je nakon kvalifikacija zauzela izvrsno 10. mjesto! Opći dojam natjecanja je još ljepši kada napomenemo da smo u predzadnjem kolu posljednjeg dana kvalifikacija uspjeli ostvariti i vrlo čistu pobjedu od 4:0 što u kolima pred sam kraj kvalifikacija nije jednostavno postići!

5 pobjeda

Nadamo se da će ovaj odličan rezultat potaknuti i druge učenike/ce naše škole da se uključe u školu šaha kako bismo iduće školske godine ostvarili čak i bolji rezultat od ovogodišnjeg.

I za kraj, ne treba čuditi ovako dobar ovogodišnji rezultat naše škole kad uzmemo u obzir da je kapetan naše ekipe (Ferdinando Bužalja, 7.c) 2011. godine bio pojedinačni kadetski Prvak Grada Zagreba u kategoriji dječaka do 9 godina, a jedina djevojčica koja je ove godine nastupila za našu školu (Lea Stojković, 4.b) je 14.02. ove godine postala pojedinačnom kadetskom Prvakinjom Grada Zagreba u kategoriji djevojčica do 11 godina.