Od otpada do didaktičkog materijala i pomagala u nastavi

Svrha ovog projekta je kod djece razviti potrebitu svijest o mogućnostima prikupljanja i korištenja otpada. U nastavi djeca  mogu dizajnirati, graditi i  igrati se s materijalima za recikliranje.Djeci treba dozvoliti da sami kreirajui osmišljavaju nove predmete od otpada i naizgled bezvrijednih materijala spremnih za recikliranje.

Pogledajte galeriju.

Prikupljajući otpad u akciji povodom Dana planeta Zemlje učenici su započeli igru zviždeći kroz papirnate cijevi.  Uočila sam kako je ta igra djeci bila zabavna i odlučila s njima kroz igru izraditi glazbala od otpada. Tijekom rada došli smo na mnoge ideje ,a neke će mo vam pokazati .

1. Animirati djecu za projekt
  2. Prikupljati otpad (plastične boce, staklene bode, papirnate cijevi, metalne čepove, metalnu žicu, drvene letvice, kartonske cijevi, plastične poklopce)
  3. Dogovarati s učenicima kako najbolje iskoristiti prikupljeni materijal -otrpad
  6. Iskoristiti novonastale predmete, pomagala i igračke u nastavi
  7. Zainteresirati i druge  učen ike,razrede ,kolege i roditelje za proširenje projekta

Tijek rada na projektu

Uključenost učenika i roditelja u prikupljanje otpada i izrada novih predmeta –glazbala i didatičkog materijala memo kartica,korištenje novo izgrađenih predmeta u nastavi i igri

Potrerban materijal: metalni čepovi, metalna žica, čekić, čavao

Opis rada: Učenici su uz pomoć roditelja bušili rupe na metalnim čepovima i uvodili ih na žicu. Zveckalica proizvodi odličan zvuk i može se koristiti na satu glazbene kulture.

Izrada GLAZBALA OD STAKLENIH BOČICA

Potreban materijal: staklene bočice s poklopcima, drveni držać, šareni papir, drveni štapić, voda

Opis rada: Učenici su uz pomoć učiteljice i roditelja bušili poklopce i provlačili poklopce, ljepili šarene papire na bočice, ulijevali vodu u bočice, te bočice učvrščivali na drveni držač. Drvenim štapićem „svirali su“ na bočicama i proizvodili odlične zvukove. U bočice se može staviti i drugi materijal npr. pijesak pa će zvuk biti drugačiji.

Potreban materijal: kartonske cijevi različitih duljina, ljepilo, papir u boji

Opis rada: Učenici režu cijevi na različite duljine uz pomoć roditelja i učiteljice. Samostalno spajaju cijevi u frulu. NA CIJEVI SU ZALIJEPILI PAPIRE RAZLIČITIH BOJA KAKO BI ZNALI KOJI „TON“ SVIRAJU.Pušući u cijevi postigli su tonove različitih visina. Frula se može upotrijebiti u glazbenoj kulturi.

Izrada „KUGLANE“

Potrebni materijal: plastične boce od pola litre, drveni držač, konopac, loptica

Opis rada:  Na improvizirani drveni držač učvrstili smo plastične boce od pola litre. Svaku od plastičnih boca učvrstili smo  konopom dovoljno dugim da boca može stajati i biti polegnuta na pod. Odredili smo udaljenost s koje će se kotrljati loptica prema čunjevima. Bili smo uspješni.Djeca su se natjecala i uživala u igrački koju su sami izradili.

Skupina E

Izrada MEMO POKLOPACA ZA IGRU „PAMĆENJE“ koji se mogu primijeniti u nastavi hrvatskog jezika

Potrebni materijal:plastični poklopci s ambalaže od sirnog namaza, različiti crteži i imena povrća i voća

Opis rada: Sakupili smo paran broj plastičnih poklopca s ambalaže od sirnog namaza koji smo prikupili nakon užine u školskoj kuhinjii ,složili u parove tako da u paru bude po jedna slika voća ili povrća ,a u drugoj  ime. Učenici su samostalno crtali sličice voća i povrča i pisali njihova imena, te ih stavljali ispod poklopaca. Na početku igre poklopce smo okrenuli tako da se ne vide slike ni  riječi imena. Djeca  su trebala naizmjenično otvarati po dva poklopca te ih uzeti ako su dobro sparena. Pobjednik je bio učenik koji ima najviše parova.

Rezultat projekta

Kroz projekt ostvarili smo cilj; kod djece je pobuđena želja za stvaranjem kroz igru. Svi učenici aktivno su sudjelovali u ostvarenju postavljenog cilja, a on je bio stvaranje novih predmeta, pomogala i igračaka za nastavu od običnih materijala- otpada.

Projekt će mo dalje nadopunjavati , koristiti ga za edukaciju u školi i izvan nje, pozitivno djelovati na okoliš i čuvati prirodu.

Posebno smo ponosni što smo uspjeli animirati roditelje i angažirati ih na radionici za pomoć kod težih radnji.

Smatram da će učenici nakon ovog projekta samostalno stvarati i istraživati, te stvari oko sebe gledati drugačijim očima.