Dan muzeja u četvrtim razredima

Autor: Ivan Gotić, 8. 3. 2017.

7.3.2017. učenici četvrtih razreda bili su u obilasku muzeja. Podijelili smo se na različite lokacije: 4.a je posjetio Tiflološki, 4.b Prirodoslovni, a 4.c Školski muzej. S puno dojmova i novih znanja  zadovoljno smo se vratili u Podsused.

Za slike i detalje pogledajte pod opširnije.

Fotogalerija

4. a posjetio je Tiflološki muzej. Muzej je osnovan 1953. godine te osobama s invaliditetom omogućuje, kroz sve muzejske programe , ravnopravno sudjelovanje u svim oblicima života društvene zajednice, pa tako i u ostvarivanju posjeta muzeju, a posjetiteljima se pruža mogućnost spoznavanja kako invalidne osobe doživljavaju okolinu koja ih okružuje te kako savladavaju svakodnevne teškoće s kojima se susreću.
 Posjet muzeju toplo preporučamo jer smo saznali puno novoga, upoznali se s pismom kojim se koriste slijepe osobe i razgledali stalni postav muzeja. Pritom smo se i jako zabavili. Nezaboravno iskustvo stekli smo obilaskom "Tamne sobe" u kojoj smo na trenutak doživjeli što znači ne vidjeti.

Misija muzeja i njegovog djelovanja je poticati harmonične i tolerantne odnose među ljudima, te smo i mi od jučer postali tolerantniji prema različitostima i prisjetili se gradiva kojeg smo obrađivali na satovima prirode i društva kada smo učili o ljudskom tijelu.

4.b  U Prirodoslovnom muzeju prošetali smo i pogledali dvije postave. Prvo smo pogledali i odslušali Zvukove kukaca gdje smo od voditelja saznali  mnoge informacije vezano za kukce.Naučili smo kako kukci slušaju, kako se glasaju u različitim situacijama i gdje su im smješteni organi koji detektiraju  zvukove.Oduševili smo se pravim zvukovima kukaca o kojima nam je vodič govorio. Na odjelu zoologije pogledali smo postav od spužvi, beskralješnjaka i kralješnjaka, te vidjeli preparirane životinje koje žive u Hrvatskoj, ali i one koje zbog, najčešće ljudskog utjecaja više ne žive.

Muzej je za preporuku svima !!!!

4. c je posjetio Školski muzej te saznao sve o počecima obrazovanja u Hrvatskoj.
  Hrvatski školski muzej svečano je otvoren 19. kolovoza 1901. godine.

Vidjeli smo  u muzeju  zbirke učila, nastavnih pomagala i školske opreme, radove učenika i nastavnika, likovne radove, udžbenike i priručnike,  zbirku fotografija te dokumentaciju o školstvu. U sastavu muzeja je i Pedagoška knjižnica Davorina Trstenjaka.
Na trenutak smo i sami sjeli u klupe u  učionicu iz prošlosti u kojima smo u školskim kutama uspravno morali sjediti s ručicama na klupama. Pokušali smo pisati krasopisom s perom i tintom. Naučili smo da su nekada učitelji bili puno stroži nego danas. Učenici koji nisu slušali za kaznu su morali "klečati u kuruzi" ili su dobili batina.
U muzeju smo se jako lijepo zabavili i postali zahvalniji što živimo u nekom drugom vremenu i što nas naše učiteljice vode u muzeje a ne tjeraju u takve kazne.

Sandra Sau, Vesna Škero i Ivana Radeljak

Raspored prehrane za mjesec listopad!

Jelovnik -4-10.docx